Kankalar: Güneş Ali ve Sinan

IMG_0700Açıldığı günden bu yana Pita’nın müdavimi olan çocuklar var. Bunlardan Sinan ve Güneş Ali’yi nasıl olur da bloga konu yaparız diye düşünüyorduk uzun zamandır. İmdadıma Kağan yetişti.

Bir gün Pita’nın önünde oturmuş çay içerken “Hani çocuk doğduğunda Allah rızkını da verir derler ya, Kuzguncuk’tada çocuk doğduğunda Allah arkadaşını verir” dedi Kağan. Çok doğru. Üstelik sadece çocuklar için değil, büyük küçük herkes için geçerli bu.

photo-1Nitekim Sinan ve Güneş Ali iki yaşlarını henüz devirmiş iki arkadaş. Arkadaş dediğime bakmayın, birbirlerine ‘kanka’ hatta ‘kankacığım’ diye hitap eden iki bücür. Öyle lafın gelişi de değil, birbirlerini her ortamda sonuna kadar koruyup kollayarak gerçekten arkadaş olduklarını herkese kanıtlıyorlar.IMG_0697
İkisi de Pita’nın düzenli gelen gidenleri arasındalar, tabi ki ebeveynleri ile birlikte. Hatırladığım kadarıyla bir bayram tatilinde Sinan Pita’yı kapalı bulunca bozulmuş ve kapıları vurup açılması için talepte bulunmuş uzun süre. Güneş Ali ise Pita’ya geldiğinde kabuklu yumurtasını yani rafadan yumurtasını yemeden ayrılmaz, bazen ikincisini de talep eder. Başka bir yerde kahvaltı yapacağı zaman ise kapıdan haber verip öyle geçer.

photoHer ikisinin de farklı meziyetleri var. Mesela Güneş Ali Türkçeyi kullanma konusunda bir çoğumuza taş çıkarır. Yeni yeni konuşmaya, ama birden iyi konuşmaya başladığında bir arkadaşımız biraz da dalga geçmek için Güneş Ali’ye ‘bu yoğurdu sarımsaklasakta mı saklasak, sarımsaklamasakta mı saklasak’ deyip bunu tekrarlamasını isteyince Güneş Ali ‘sarımsak yok’ diyerek işi bitirmişti.

IMG_0695Keza Sinan artık neredeyse Almanca, İspanyolca ve Türçe dilleri arasında hızlı geçiş yapabilir halde. Korkusuz bir çocuk. Korkunun gerçek bir şey olmayıp bir tercih olduğunu farketmiş gibi.

İnsan ister istemez aradan yıllar geçtikten sonra Sinan ve Güneş Ali’nin bu günleri nasıl hatırlayacağını, hayatlarında bu deneyimin nasıl bir yer tutacağını merak ediyor. Sonuçta her ikisininde bu yaşta ‘kankacığım’ diyebilecek kadar iyi bir arkadaş edinmiş olmalarından dolayı şanslı olduklarını söyleyebiliriz değil mi?

Sevgiyle kalın.

Aylin.

Reklamlar

4 thoughts on “Kankalar: Güneş Ali ve Sinan

  1. uamrim boyle guzel bir yazi birgun benim Oglum (GAbriel Jean Ali) hakkinda’da yailir…Cok guzel bir hatira birakmissiniz Aylin Hanim cocuklara.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s