Bir Kağan Önal İşi, Omurga

IMG_0673Pita oldukça küçük, dar alanda kısa paslaşmalar yaşadığımız bir mekan. Daha çok hafta sonları bizi, ama özellikle de beni zorlasa da bu mekansal kısıt Pita’daki samimi ortamın da nedenlerinden biri belki de.

Çocukken izlediğim ve hiç unutmadığım, Sezen Aksu ve annesinin konuk olduğu  bir televiyon programı var. Sezen Aksu o kadar yaramazmış ki, annesi onu sürekli aile doktorlarına götürüp bu yaramazlığın bir sonunun gelip gelmeyeceği konusunda görüş istermiş. Yine böyle bir ziyarette doktor anneye dönüp Sezen Aksu için, “can büyük, beden küçük. Sığmıyor” demiş. Pita’da o misal işte.

Bu dar alanda boş bir duvarımız var. Uzunca bir süre önce dedik ki bu duvarda Kuzguncuk’lu sanatçıların ya da sanatsal faaliyette bulunanların eserlerini sergileyelim. Hem onların eserleri görünür olsun, hem de böylece bizim dekorasyonumuz sürekli değişsin. İlk başta acaba olur mu olmaz mı derken, iki ayda bir yeni sanatçıya yer verme süremizi talep nedeniyle ayda bire indirmek durumunda kaldık.

Bugüne kadar bir çok iş sergilediğimiz duvarımızda bu ay Kağan Önal’ın işini sergiliyoruz. Aslında endüstri mühendisi olan Kağan reklam sektöründe 22 yıl çalıştıktan sonra işi gücü bırakıp kendisini ahşap işlerinine vermiş biri. Niye bıraktığını sorduğumuzda “sıtkım sıyrılmıştı” diyor.

Atölyesi hemen Pita’nın yakınında, gördüğüm en düzenli ahşap atölyelerinden biri. Akla zarar işler yaptığını söylemeden de geçemeyeceğim.

IMG_0662Kağan Pita’da, genelde sigara aşkına dışarıda oturup, çay, az şekerli türk kahvesi ya da bitki çayı içer. Tom Waits hayranlığı öyle böyle değildir. Mahallede doğmuş, büyümüş bir grup çocuk Kağan’a dede diye hitap eder. İlk duyduğumda çok şaşırmıştım, dede olacak yaşta olmadığı için herhalde. Ama çocuklarla ilişkisini gördükçe bundan daha doğalının olmayacağını da anlıyorsunuz. 

Kağan’ın duvarda sergilediği iki işinden sonuncusunun adını  Pita’da “omurga” koyduk. Yekpare bir ahşap, içi oyulduktan sonra parçalara ayrılmış ve bir omurga düzeninde düz bir satıh üzerine yerleştirilmiş. Omurganın ne      omurgası olduğu ise bakanın gözüne kalmış.

IMG_0658

Bir gün Kağan’ın olmadığı bir ortamda “omurga” üzerine konuşurken bir diğer müşterimiz Korkut Bey “neden bir grup kemik yığınını andıran bir işi hep birlikte beğeniyoruz acaba” diye sordu.

Bu soruya bir cevap vermek ve bizle paylaşmak isterseniz size de Pita’ya bekleriz.

Sevgiyle kalın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s