Dede ve Torunlar

Geç kalmış bir yazı bu. Aslında karnelerin alındığı ve okulların tatil olduğu gün yazmak istemiştim. Neredeyse tatil bitti, ama ben de araya kısa bir tatil sıkıştırınca bu yazı da sarktı doğal olarak.

Bugün izzet Bey’den ve torunlarından bahsedeceğim.

cesitli 125İzzet Bey neredeyse Pita açıldığından beri düzenli müşterimizdir. Genellikle sabahları, sabah yürüyüşünün hemen ardından Pita’ya gelir, sıcak ballı ve tarçınlı sütünü içer. Zaman zaman da yanında birşeyler yer; ya az haşlanmış yumurta, ya da ıspanaklı börek. Kendisi yazar ve çevirmen olup zamanında Çemil Meriç’le sıkı dirsek temasında bulunmuş biridir.

Geçen hafta okulların kapandığı ve karnelerin alındığı gün biz de Pita olarak karnesini getiren öğrencilere Pita’dan ne isterlerse alabileceklerini söyledik. Çok birşey değil, Pita’da ne varsa o. Herkes bilir, Pita’da çocukların değeri hiçbir şeyle ölçülebilir değildir.

O gün Pita’ya gelip karnesini gösteren ve hediyesini alan çocukları görüp okuluna telefonla canlı bağlanıp karne bilgisini alan Işıl’ı da es geçmek istemiyorum burada. Karnemi almaya gitmemişsem bile istiyorsanız size bilgisini vermenin bir yolunu bulurum der gibiydi.

Herneyse, öğlen saatlerinde ilkokul üçüncü sınıfa giden adaşım Aylin annesiyle birlikte gelip yemek yemişti. Sonra da karnesini gösterme karşılığı bizden bir kurabiye aldı ve Pita’dan ayrıldı. Aradan bir süre geçmişti ki kapıdan Aylin yanında ikiz kardeşler Rüzgar ve Poyraz’la birlikte girdi ve “bugün burada hiç kurabiye kalmayacak” dedi gülümseyerek. Rüzgar ve Poyraz’da Aylin’den duyup karneleriyle gelmişler ve hakları olan kurabiyeleri istiyorlardı.

O sırada heyecandan dedeleri İzzet Bey’in de Pita’da olduğunu farketmediler bile. Oysa İzzet Bey’in Rüzgar ve Poyraz’ın içeriye girdiğini gördüğünde gözlerinde parıldayan ışıltı, ardından karnelerini bize gösterirken saklamaya çalıştığı bir iki damla gözyaşı dedenin torunlarından duyduğu gururu anlatan en önemli işarettiler. Biz tabi ki İzzet Bey’in gözyaşlarını gördüğümüzü çok çaktırmadık. Ama bu ana tanıklık etmek önemliydi bizim için.IMG_0607

Bugün Pita’nın çok öncesinden arkadaşım olan ama kendisi de bir Pita müdavimi olan Tan Morgül’ün doğum günü. Bu vesileyle onun da doğumgününü buradan kutlamış olalım.

Bugün hava güzel, herkes havanın keyfini çıkarsın.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Aylin.

Reklamlar

One thought on “Dede ve Torunlar

  1. Tan’ın doğumgününü kutlarım ben de bu vesile ile… İzzet Bey hep köşede size yakın masada oturur. Bazen ben ondan önce o masaya kurulmuş isem (ki benim de sizinle laflayabilmek için en sevdiğim masa orası) o geldiğinde kalkmaya yeltenirim. Aman efendim, yok öyle benim senin masan der ama bilirim ki orada oturmayı seviyor… Selam olsun…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s