Başlarken

Pita 4,5 seneden fazladır emek vererek geliştirdiğimiz bir mekan. Buna rağmen, bugünkü halini sadece biz çalışanların değil sizlerin de katkısıyla aldı.

Madem öyle, bir Pita günlüğü tutalım dedik. Eğer becerebilirsek her gün Pita’da neler olup bittiğini paylaşabileceğimiz bir blog hazırlayalım. Bu sadece o gün Pita’da neler olduğunu aktaran bir blog olmaktan ziyade bir paylaşım alanı da olsun.

Ebru’yla uzun süredir, nasıl başlasak diye düşünüyorduk. O gün bu günmüş. Bazı günler Ebru, bazı günler ben yazacağız. Bu da biraz farklı bir deneyim olacak, nitekim Ebru ve benim iki farklı kişilik olduğumuz hepinizin malumu.

Ben bugün günlük Pita pratiğinden biraz geriye, eskiye döneceğim, içimden öyle geldi. Biraz da kaybettiklerimizi de anmak adına.

Bizim bir Osman Amcamız vardı. Kendisi eski Kuzguncuk’lu olup vakti zamanında Kuzguncuk’ta marangozluk yapmış bir dostumuzdu. Osman Amca yaşlılık nedeniyle Kuzguncuk’tan ayrılmak zorunda kalmış, oğullarının yanına Zekariyaköy’e yerleşmişti. Buna rağmen, içindeki Kuzguncuk aşkıyla haftanın en az iki günü toplu taşım araçlarını kullanarak Zekeriyaköy’den Kuzguncuk’a geliyor ve eski dostlarıyla buluşuyor, günlük sohbetlerini yapıp Zekeriyaköy’e geri dönüyordu. O yaştaki bir insan için inanılmaz bir durum gibi görülebilir, ama eğer istek varsa yolda vardır öyle değil mi? Bunda Kuzguncuk’un payını düşünmeyi şimdilik bir yana bırakalım.

Gel zaman geç zaman Osman Amca bizi sevdi biz de Osman Amca’yı. Pita bir süre sonra onun da mekanı haline geldi, uğramadan evine dönmez oldu. Geldiğinde az ama öz yerdi, israftan hiç hoşlanmazdı. Ya da sadece birşeyler içerdi.

Çalışmadığım, yani mesainin çoğunlukla olduğu gibi Ebru’da olduğu bir gün, bir arkadaşımla birlikte sabah kahvaltısı için evden çıkmış sahile doğru inerken Osman Amca’yı Pita’da bir arkadaşıyla birlikte çay içerken gördüm. Canım sahile inmektense onun yanında oturmayı ve onun engin ama mütevazi tasavvufi muhabbetine dahil olmayı tercih etti, arkadaşımla birlikte yanına oturduk. Sadece dinlemek için.

Demek ki Cuma günüymüş ki bir süre sonra Osman Amca’nın arkadaşlarından bir grup Pita’nın önünden geçerken Osman Amca’ya ‘Cuma’ya gelmiyor musun Osman?’ diye sordular. Osman Amca ise hiç tereddüt etmeden ‘Biz Cuma’yı bugün dostlarla burada kılıyoruz’ diye cevap verdi. Nasıl hızlı bir zeka ve nasıl kendinden emin bir tavır değil mi? Osman Amca son nefesine kadar kıldığı namazdan emin oldu. Namazı öyle ya da böyle kılmanın detayına takılmadan.

Osman Amca’yı bu muhabbetten en fazla bir hafta sonra kaybettik. Tam da onunla Kuzguncuk üzerine bir görüşme yapmak için randevulaştığımız günden bir gün önce. Tek tek bize, Pita’ya ve çevresindeki herkese birçok şey katarak ayrıldı bu hayattan.

Uzun lafın kısası, Kuzguncuklular için Pita belki de başka anlamda bir ibadet noktası haline geldi. Bunda Pita çalışanlarıyla birlikte Pita’ya değer veren ve Pita’da paylaşımda bulunan herkesin katkısı büyük.

Hepinizle hem Pita’da hem de bu sanal ortamda hep birarada ve güzel günlerde olmak dileğiyle…

Reklamlar

7 thoughts on “Başlarken

 1. Bu blog işi güzel olmuş Aylin’im. Ben de Pita People (müdavimler olarak kendimize böyle bir ad takmıştık) olarak merakla bekliyorum diyeceklerinizi.

 2. Pita People’ın Peti’si olarak, küçük dünyamızın merkez noktasını oluşturan, dostluk ve lezzet ile bizleri sarmalayan bir yeri yaşattığınız için teşekkürler ederiz.

 3. Ben de çok akıllıca buldum,pita müdavimi cocukları unutmayın lütfen çünkü gebelikten,bebelige ,okulluluga uzanan cocukhayranlarinizin fotoları 😉 anıları kolay gelsin.

 4. Ne iyi etmişsiniz Aylinciğim. Biz duyup da Pita’ya yolu düşememiş olan “uzaktakiler” için birkaç fotograf da koysanız da biraz daha imrensek.

 5. Aylin’ciğim,
  Bütün yazıları büyük bir keyifle bir solukta okudum… Arkadaşım sen hep yaz, bunca zaman yazmadığın hata olmuş… Ne güzel anlatıyorsun 🙂
  Sevgi ve dostlukla…
  Funda

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s